Co to jest strona bierna (Passiv)?

Hej, dziś odpowiem Wam na pytanie cóż to jest ten Passiv, czyli strona bierna.

Jak oglądaliście serial Stranger Things, to wiecie, że oprócz naszego realnego świata istniał jeszcze szary i mroczny świat równoległy. Takie odbicie naszego świata, w którym nie było już ludzi. Można powiedzieć, że Passiv, to takie odbicie naszego świata, z tą różnicą że człowiek (czyli osoba wykonująca jakąś czynność w zdaniu) przestaje mieć znaczenie. Tu ważna jest czynność!

W serialu świetnie to pokazali na przykładzie planszy do gry:

Zobacz w naszym rzeczywistym świecie masz to, co się uczyłeś do tej pory, czyli normalnie występują wszystkie czasy: czas teraźniejszy, czasy przeszłe i przyszłe. A pod spodem, pod linią, w naszym mrocznym świecie strony biernej masz TE SAME CZASY, tylko będą one trochę inaczej wyglądać. Wyobraź sobie, że napromieniowali je promieniowaniem😅 i z czasownika zrobił się Partizip II (czyli gekocht, geschlafen, gegessen, gesprochen) i dorósł im jeszcze taki mini potworek w postaci czasownika werden.

W stronie biernej podstawą jest odmiana werden i znajomość formy Partizip II. No to teraz zobaczmy sobie przykłady. Ja przedstawię Ci tu tylko to co się faktycznie najczęściej używa, czyli jak zrobić stronę bierną dla czasu teraźniejszego Präsens i czasów przeszłych Imperfekt i Perfekt.

  1. Jak masz zdanie w czasie teraźniejszym Präsens, czyli zwykłe standardowe zdanie. np.

Ich serviere das Essen. JA serwuję jedzenie.

Pamiętasz, to zdanie należy do świata realnego, do świata w którym mieszkają ludzie i dlatego w tych normalnych, standardowych zdaniach skupiamy się zawsze na osobie, czyli zawsze „ktoś” lub ”coś” robi ”coś”. W przykładzie masz Ja serwuję jedzenie., czyli JA robię coś.

A teraz wchodzimy w mroczny świat potworów i ludzie nas już nie interesują. Na pierwszym miejscu jest czynność. Jedzenie jest serwowane., czyli nie obchodzi nas kto serwuje to jedzenie. Ono jest po prostu serwowane. Tu jest podkreślona sama czynność.

Das Essen wird serviert. Jedzenie jest serwowane.

To teraz zobaczmy co się zmieniło. 

Inny przykład: Masz zdanie: Er liest ein Buch. On czyta książkę.

OK. Tu na czerwono jest jeszcze jedna rzecz warta twojej uwagi:

  • Er liest ein Buch. On czyta książkę.
  • Ein Buch wird gelesen. Książka jest czytana.
  • Ein Buch wird von ihm gelesen. Książka jest przez niego czytana.

Pamiętasz, w serialu Stranger Things, mimo wszystko udało się kilku osobą wejść do świata potworów. W stronie biernej możesz też zrobić taki myk i dorzucić osobę. Jak to zrobić? A właśnie za pomocą tego magicznego słówka VON plus DATIV. To oznacza tak jakby, że jakaś czynność jest PRZEZ kogoś wykonywana. Np.

  • Der Mechaniker repariert das Auto. Mechanik naprawia auto.
  • Das Auto wird (vom Mechaniker) repariert. Auto jest naprawiane (przez mechanika.). To vom to skrót od von + dem.

Jak masz zdanie w czasie przeszłym Imperfekt:

… czyli, zwykłe standardowe zdanie w czasie Imperfekt:

Ich servierte das Essen. JA serwowałam jedzenie.

To zdanie jest w czasie przeszłym, a i tak będziesz przestrzegać wszystkich tych samych zasad, co Ci wyżej opisałam. To teraz się zapytasz Jaka jest różnica? Tylko czasownik werden będzie w czasie Imperfekt. Tylko tyle! (mini przypomnienie: ich wurde, du wurdest, er wurde, wir wurden, ihr wurdet, Sie wurden).

Inny przykład:

Jak masz zdanie w czasie przeszłym Perfekt:

… czyli, zwykłe standardowe zdanie w czasie Perfekt:

Ich habe das Essen serviert. JA serwowałam jedzenie.

Powiem Ci, że Niemcy najczęściej używają strony biernej w Präsens i Imperfekt. Czemu? Bo ta forma jest już przydługawa 🙂 Bo nagle robią nam się w zdaniu 3 czasowniki! A dlaczego aż 3? Bo pamiętasz, czas Perfekt składa się z dwóch czasowników: czasownika posiłkowego haben lub sein i Partizip II. Tu ZAWSZE czasownikiem posiłkowym jest SEIN i formą Partizip II jest WORDEN (Nie pomyl sobie! WORDEN, a nie GEWORDEN.). OK. No to zobacz sobie przykład:

Inny przykład:

I to tyle na dziś 🙂

Pozdrawiam, Pati