Jak uczyć się regularnie i nie odpuszczać?

Hej, pewnie wiele z Was dziwi się teraz, co ma wspólnego łańcuch z produktywnością i wyrabianiem sobie nawyku uczenia się. Już wyjaśniam 🙂

Po angielsku metoda, którą wam dziś chcę opisać, nazywa się don’t break the chain i jest dziełem amerykańskiego komika. Jej autor- Jerry Seinfeld– został kiedyś zapytany przez komika-amatora, co trzeba robić, aby być bardziej śmiesznym. Jerry pomyślał i odpowiedział mu, że jedyną metodą, żeby być bardziej śmiesznym, jest wymyślanie lepszych żartów. A aby wymyślać lepsze żarty, trzeba CODZIENNIE pisać nowe. Nie jest ważne, czy będą one wszystkie bardzo dobre, czy też beznadziejne. Chodzi o to, żeby robić to codziennie, żeby wyrobić sobie nawyk i codziennie pracować nad swoimi zdolnościami.

To teraz się pewnie zapytacie, no ok… ale jak to zrobić, żeby faktycznie uczyć się niemieckiego codziennie?

Jerry doradził tu korzystanie z kalendarza ściennego. Tak ze zwykłego kalendarza! Trzeba powiesić taki kalendarz najlepiej w dobrze widocznym miejscu, żeby wielokrotnie na niego patrzeć w ciągu dnia. (może obok telewizora lub komputera? :D). Jak wykonacie wasze zadanie to stawiacie X na tym dniu. Oznacza to, że nasze zadanie na dziś jest odhaczone. Jak będziecie codziennie odhaczać jeden dzień, to powstanie wam taki właśnie łańcuch, który codziennie będzie dłuższy i coraz bardziej będzie napełniał was dumą 🙂

A jak jeden dzień nie będę się uczyć? To pech. Nie ma litości. Musisz zaczynać budować twój łańcuch od nowa.

Myślisz, że to nie ma sensu?

To pomyśl. Jak działa wiele gier na telefon lub komputer? No codziennie musisz się zameldować, żeby coś odebrać, przejść jakąś rundę i jak przez ileś dni będziesz codziennie aktywny to dostajesz jakąś nagrodę. No i ludzie faktycznie cieszą się i zbierają te nagrody. W ten sposób buduje się nawet tak silny nawyk, że może przerodzić się on w uzależnienie.

Ale ja nie gram w gry! A znasz aplikację do nauki języków obcych Duolingo? Tam zbiera się odznaczenia za każdy dzień nauki. Jak jeden dzień przegapisz naukę języka to twoje odznaczenia przepadają i musisz zaczynać od nowa.

Jesteśmy w tej metodzie tak jakby zmuszeni, żeby wykonać nasze zadanie (np. zrobić 3 zadania z gramatyki lub posłuchać wiadomości po niemiecku), bo nie chcemy stracić tego, co już mamy, tego, co już zebraliśmy. 

Wiecie, gdzie ta metoda jest też często używana?

W leczeniu uzależnień, np. alkoholizmu. Po pewnym czasie abstynencji dostaje się odznaczenie i potem kolejne i kolejne. Ale jak się człowiek wyłamie i jeden dzień znów sięgnie po alkohol, to traci to, co zebrał i musi zaczynać od nowa.

Tu macie do pobrania kalendarz, który możecie sobie wydrukować i wystartować z metodą łańcucha.

Skoro czytasz ten post, to masz pewnie problem z wyrobieniem sobie nawyku uczenia się. Tym bardziej zachęcam cię, żebyś wypróbował tę metodę. Daj znać w komentarzu, czy znasz inne metody, które u Ciebie funkcjonują.

Pozdrawiam i całuję, 

Pati

Tak wygląda kalendarz do odhaczania, który możesz sobie pobrać 🙂