Przyimki w social mediach

Hej kochani, wiem, że często macie problem z doborem przyimka do takich słów jak np.: Facebook, YouTube, Instagram, Tablet, Handy, Internet, Internetseite, forum, chat i itp. Spowodowane jest to często tym, że to są stosunkowo nowe pojęcia w języku i często sami Niemcy sprzeczają się, który przyimek jest poprawny. Dziś chciałabym wam tak ogólnie poukładać w głowie te przyimki. Poniżej zrobiłam wam takie fajne podsumowanie, a dokładniejsze informacje, możecie sobie poczytać na notatce PDF. Dziś o 20:00 będę też trochę mówić o tych przyimkach na live Bergfest mit Pati na czarnogackowym Facebooku.

Auf dem Blog czy im Blog?

Wiele źródeł podaje, że im Blog jest tą poprawną formą i tej należy używać, ALE … zobaczcie sami na internecie jak dużo pojawia się wpisów z formą auf dem Blog.

Dla porównania na stronie https://deutschlernerblog.de/lokale-praepositionen-deutsch-ortsangaben-wo-wohin-woher/#Tabelle15 podają, że obie formy są poprawne. Ja bym osobiście użyła im Blog, tak samo jak w im Buch, in der Zeitung, im Gedicht.

Pozdrawiam, Pati